SKILL-K Błażej Kliks
Bądź człowiekiem, to odpowiedzialna rola... I jeszcze: jeżeli możesz coś zmienić - zmieniaj; jeżeli nie możesz - NIE MARTW SIĘ TYM!!!
Wydarzenia
Moja historia
Projekty i referencje
Foto-rzeczywistość
Moja historia

Gdy zbliżała się matura, pojawił się dodatkowy problem. Co dalej z nauką? Jakie studia? Co chcę w życiu zawodowym robić?

Obowiązkowo - technika. Odrzuciłem budownictwo, mechanikę. Elektrotechnikę także, i telekomunikację, i informatykę...

I tak pozostała Automatyka i Robotyka. Politechniko Poznańska - witaj!

W 1996 roku zakończyłem studia i rozpocząłem poszukiwanie pracy. Od razu trafiłem do firmy zajmującej się automatyką - SKT-Feniks. 
 

Zaraz też dostałem szansę na praktyczne wykorzystanie wiedzy. I - jak to w życiu bywa - praktyka od teorii bardzo się różniła.Pierwsze swobodnie programowalne szkolenie

Zostałem samodzielnym jednoosobowym zespołem do spraw projektowych, logistyki, fizycznego montażu rozdzielni, instalacji kablowych i automatyki, następnie programistą-inżynierem rozruchu, serwisantem... Miałem okazję połączyć zdobywanie doświadczeń jako operator wiertaki i narzędziowego oprogramowania do sterowników na raz...
Warto było to przejść... 

Z czasem  liczba zadań gwałtownie wzrosła. Potrzebny był zespół. Pojawili się pierwsi pracownicy, po nich nowi i nowi... Z czasem dział automatyki stał się samodzielną grupą inżynierów i elektromonterów. A ja stanąłem na jego czele.
I niby z jednej strony kierowałem całym działem... Jednak z drugiej zauważyłem, jak wiele mogę się nauczyć od kolegów, korzystając z ich porad, doświadczenia i samodzielności w zadaniach (wiele piw przegrałem w zakładach o rację...). To był dobry zespół!
 Metalowy dyplom
 

Obok nowych funkcji pojawiły się nowe technologie. Z jednej strony skomplikowanie obiektów znacznie wzrosło - pojedyncze węzły cieplne czy centrale przerodziły się w duże zintegrowane instalacje sterowania i monitorowania.

Pojawiły się też nowe kompetencje i wiedza programistyczna...

Nadal jednak głównym tematem była technologia grzewczo-wentylacyjna.

Potrzebny był dalszy rozwój w zakresie systemów Life&Safety.

To tylko kilka wybranych...

 

 

W międzyczasie nastąpiła zmiana miejsca zatrudnienia. Droga kariery poprowadziła mnie w kierunku integratora systemów teletechnicznych (ALMA SA), który - w ramach reorganizacji - doprowadził do powstania nastawionego przede wszystkim na automatykę przemysłową i budynkową zespołu. A że zespoł ten w dużej mierze składał się ze specjalistów starej potęgi branżowej - nowa firma otrzymała nazwę PPA Meramont!
Ten okres to uczestnictwo w przedsięwzięciach prowadzonych przez doskonałych praktyków. Projektantci od lat zajmujący się prototypowymi instalacjami sterowania. Kierownicy budów, których organizacja pracy pokazywała doświadczenia z niejednej inwestycji. Technicy i monterzy przygotowujący instalacje w sposób wzorcowy... W takim składzie możliwa była realizacja naprawdę dużych i skomplikowanych projektów...

 

Projekt

Fnkcjonowanie w ramach PPA skoncentrowało się przede wszystkim na działaniach inżynierskich. Ofertowowanie i kosztorysowanie, projekty wykonawcze, programowanie, uruchamianie instalacji na obiektach w całej Polsce... 
A jednocześnie sposób działania nabierał coraz bardziej kształtu typowego dla kierownika projektu, osoby samodzielnie kierującej zadaniem w zakresie budżetu, czasu i organizacji pracy.
 


 

Reorganizacja przedsiębiorstwa doprowadziła do likwidacji PPA i powołania nowej spółki. Ja jednak zdecydowałem się na zmianę miejsca zatrudnienia...Od 2003 roku zajmuję stanowisko Specjalisty ds. Automatyki w LT Service Sp. z o.o.
 Siedziba LTS

Jednym z ważniejszych elementów funkcjonowania firmy jest Facility Management - zarządzanie budynkami, instalacjami wewnętrznymi, serwis elementów infrastruktury, konserwacja, eksploatacja...
Dla osoby, która przez wiele lat fukjconowała po stronie Wykonawcy, było to więc duże zaskoczenie poznać zupełnie inny punkt widzenia procesu inwestycyjnego. Do teraz uczę się spoglądania na inwestycje ze strony późniejszego ich użytkownika... Okazuje się, że te dwa spojrzenia:
 

 zbudowanie instalacji ---> * <--- eksploatacja instalacji

różnią się od siebie w bardzo zdecydowany sposób. A jest to ważna wiedza, zwłaszcza, gdy wracam do działań o charakterze projektowym. Mogę przecież wtedy uwzględnić oba aspekty!


SKILL-K powołałem do życia 1 czerwca 2009 roku. 
Tu zebrały się wszystkie dotychczasowe doświadczenia, zarówno z automatyki, jak i innych branż (np. coachingu)...

A od 1 grudnia 2011 roku jest to główna i jedyna forma prowadzenia działalności!


 


 
Strona głównaAutomatykaCoachingInne działania