SKILL-K Błażej Kliks
Bądź człowiekiem, to odpowiedzialna rola... I jeszcze: jeżeli możesz coś zmienić - zmieniaj; jeżeli nie możesz - NIE MARTW SIĘ TYM!!!
Wydarzenia
Moja historia
Projekty
Ulubione pytania
Ulubione pytania

 

Coaching to pytania. Mają one swój cel - pobudzić do przemyśleń, działań. Nigdy nie wiem, które pytanie będzie tym silnym, które w czasie sesji poderwie człowieka z okrzykiem "Aha - już wiem"...
Ale są takie pytania, które lubię w odniesieniu do siebie.

I co jeszcze?

Jak łatwo ograniczyć swoje działania do jednej, dwóch, czaaasem kilku opcji... Tyczasem tkwi w nas ogromny potencjał, pełen nowych pomysłów i nieoczekiwanych rozwiązań, niestandardowych, nieoczywistych, za to bardzo ciekawych i atrakcyjnych. I co jeszcze mógłbym tu dodać?!

Jak długo chcesz się zadręczać przeszłością?

Rozpamiętywanie minionych zdarzeń w kontekście "Co by się stało, gdyby..." to rewelacyjny pożeracz czasu, energii, nastroju... Tym czasem życie płynie do przodu. Owszem, historia jest potrzebna, aby wychwycić mało efektywne działania i zabezpieczyć się przed ich powtórzeniem... Dopóki jednak nie nauczę się cofania w czasie, analiza co-by-gdyby jest niewskazana.
"Tak długo, jak robisz to, co robiłeś, będziesz osiągał to, co osiągałeś!"

Jak widzi tę sprawę ktoś inny/zainteresowany?

Oczywiście - perspektywa. To, co ja widzę i co dla mnie jest prawdą, dla innych może być niewidoczne lub postrzegane jako fałsz. Jeżeli nie zrozumiem cudzego punktu widzenia, na pewno ograniczę dyskusję do wymuszenia przyjęcia mojego tłumaczenia.

Do kiedy możesz czekać z decyzją?

Skoro boję się zmiany, to zaczekam z decyzją. Może sprawy się same ułożą? A może ktoś zdecyduje za mnie? Albo w ogóle problem zniknie?
Tylko czy wówczas będę mógł mówić, że żyję swoim życiem? Jak często przychodzi nam zrzucać winę, odpowiedzialność, decyzyjność na innych. A potem, jak dzieje się inaczej, niż chcieliśmy - mamy chociaż winnego... Tylko czy nie szkoda czasu na ich szukanie i wymyślanie oskarżeń?

Chcesz coś robić czy zrobić?

Chcesz się odchudzać czy odchudzić? Zacząć się uczyć czy nauczyć angielskiego? Szukać pracy czy ją znaleźć? A może w niej wytrwać?  Zakochać czy kochać? Chcesz dużo zarobić czy... zarabiać?
Jak czasem można przeinaczyć swój cel...

Jaka jest pierwsza - nawet najmniejsza - rzecz, do której mógłbyś/chciałbyś zacząć/zaczniesz?

Droga do celu zawsze składa się z małych kroków. Zawsze jest ten pierwszy, potem następne. Czasem w bok, czasem do tyłu. Ale od czegoś zawsze trzeba zacząć.
(Ciekawe - aby dojść do celu, muszę przebyć połowę drogi. Potem połowę tej połowy. Potem połowę połowy połowy. I tak w nieskończoność, bo zawsze pozostaje jakaś połowa przede mną... Nieskończoność? - to jak to jest, skoro jednak w końcu osiągam cel?)

Co stoi na przeszkodzie, żebyś mógł ... zacząć?

Mam wiele pomysłów na życie. Wszystkie są najlepsze. I wszystkie czekają na swój czas realizacji, bo... Jak się tak dobrze zastanowić, to właściwie nie ma żadnych przeszkód, aby wdrożyć myśli w czyn. Albo są - najczęściej banalne i mało ważne. Aby je przeskoczyć, wystarczy mały krok. Mały dla jednej chwili, ale wielki dla życia.

Co zyskujesz, gdy mówisz ...?

Bardzo często podtrzymuję stereotypowe widzenie świata. Być może nawet tak do końca to z opinią się nie zgadzam. Jednak, gdzieś głębiej, jest jakaś korzyść, która pcha mnie do głośnego wyrażania przekonań.
Może jednak wartość tę mogę osiągnąć innymi metodami? Lub zastąpić jeszcze ważniejszą, większą wartością?

Co to dla Ciebie oznacza? Co przez to rozumiesz?

Komunikacja najeżona jest zakłóceniami, wśród których różne postrzeganie świata przez różnych ludzi jest jednym z większych utrudnień w porozumieniu. Utrudnień - dopóki nie postaram się spojrzeć na świat oczami drugiej strony... Odszukanie celu wypowiedzi pozwoli przyjać ją taką, jak chciał zakodować nadawca...

Dla kogo jest to oczywiste?

Przecież to, jak widzę świat, określa wszystkie oczywiste i niewymagające tłuczmaczenia zjawiska. Dlaczego więc inni ich nie rozumieją i nie stosują się do oczywistych spraw? Dlaczego trzeba tłumaczyć coś, co przecież wszyscy widzą i rozumieją tak samo? Hm... no właśnie...


 
Strona głównaAutomatykaCoachingInne działania